
Początki prawa europejskiego- prawo rzymskie
Prawo rzymskie to podwaliny europejskiego systemu prawniczego oraz ogólnie prawa. Przedmiot wykładany na studiach prawniczych na pierwszym roku również nosi taką nazwę.
Dlaczego prawo rzymskie jest tak ważne? Ponieważ odgrywa ważną rol;ę w tworzeniu i kształtowaniu współczesnego prawa, zwłaszcza cywilnego. Obecne przepisy są w większym lub mniejszym stopniu oparte o dekrety prawa rzymskiego. Prawo rzymskie zapoczątkowało między innymi wykształcenie się podstawowych kontraktów (najem, sprzedaż, pożyczka czy zlecenie) łatwo w tym wypadku dostrzec podobieństwo do naszego systemu umów, a to tylko wierzchołek góry lodowej.
Od studenta do prawnika
Studia prawnicze i droga kariery przyszłego prawnika to ciężka i długa przeprawa,studia, aplikacja i wybicie się na rynku usług prawnych. Nie każdy daje radę choćby z pierwszym etapem, czyli ze studiami. Nic dziwnego, bowiem ilość przepisów i praw do nauczenia się przerasta niejednego studenta.
Dalsza droga również nie jest usłana różami, nie każdemu prawnikowi udaje się utrzymać z tego co sam zarabia, robienie aplikacji prawniczej swoje trwa, a w tym czasie ciężko o porządne zarobki. Nie jest więc tak jak się wszystkim wydaje, że prawnik to zawód w którym od razu zarabia się dobrze. Jednak dla dobrego prawnika zawsze znajdzie się praca.
Prawnik aplikant
Ukończenie studiów prawniczych nie równa się jeszcze z końcem edukacji, każdy prawnik bowiem musi zrobić tzw. aplikację. Aplikacja jest formą praktyki zawodowej dla prawników na różne specjalizacje. I tak mamy aplikację radcowską, adwokacką, sędziowska i jeszcze kilka innych.
Każda z rodzajów specjalizacji charakteryzuje się rożnymi zakresami zainteresowań danymi gałęziami prawa oraz czasem robienia tejże aplikacji. Dopiero po ukończonej aplikacji prawnik może wykonywać zawód związany ze swoją ukończoną aplikacją.